Man Page چیست ؟ (آموزش کاربردی لینوکس)

وقتی یک ابزار یا وسیله جدیدی خریداری می کنید اعم از تلویزیون ، موبایل ، تلفن ، لوازم خانگی ، همراه این وسیله یک دفترچه راهنما نیز برای شما از سوی کارخانه سازنده در جعبه وسیله قرار داده شده است ، این دفترچه راهنما شامل راهنمای استفاده از محصول ، شرایط نگهداری ، ایمنی و عیب یابی می باشد. در کامپیوترها نیز علاوه بر راهنمای سخت افزار سیستم ها ، سیستم عامل ها نیز دارای راهنما می باشند که در سیستم عامل لینوکس به man pages که مخفف Manual Pages می باشد شناخته می شود.

man pages چیست ؟

man pages بخشی از مستنداتی است که نحوه کار با دستورات ونرم افزار های نصب شده بر روی سیستم عامل را توضیح و آموزش می دهد ، مشابه راهنما در ویندوز به عنوان Help شناخته می شود. تقریبا تمام بسته ها – نرم افزار – هایی که بر روی سیستم عامل نصب می کنید شامل راهنما و آموزش می باشند. این مستندات موضوعاتی نظیر برنامه ها – دستورات خط فرمان و بسیاری موارد دیگر را شامل می شوند.

 

چگونه می توان man pages را مشاهده کرد ؟

برای خواندن man pages یک ابزار یا دستور فقط با اجرا یک دستور بسیار ساده می توان اقدام نمود :

man <something>

به جای something باید نام دستور یا نرم افزار مورد نظر خود را وارد نمایید ، به عنوان مثال :

man nginx
man ls

نتیجه مشابه تصویر زیر خواهد بود :

 

با کلید های جهت نما می توانید در صفحات راهنما به جستجو بپردازید ، همیشه با تایپ q از صفحه خارج می شوید و با تایپ h بخش کمک راهنما برای شما فعال می شود. با استفاده از صفحات راهنما دیگر نیازی به جستجو در گوگل برای کار با نرم افزارها و دستورات نخواهید داشت.

 

 

ممکن است در زمان استفاده از man با ارور زیر مواجه شوید :

-bash: man: command not found

در این صورت دستور زیر را اجرا نمایید :

yum install man -y

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *