آموزش نصب سی پنل بر روی سرور لینوکس

در این مقاله نحوه نصب کنترل پنل Cpanel – سی پنل – بر روی سرور لینوسرور“>سی پنلآموزش داده می شود. در صورتی که قصد نصب سی پنل دارید این آموزش را دنبال نمایید.

Cpanel چیست ؟

سی پنل مشهورترین کنترل پنل برای ارائه خدمات هاست و میزبانی وب می باشد ، کاربرد این کنترل پنل اتوماسیون عملیات مرتبط با مدیریت سرور ، ارائه خدمات میزبانی برای کاربران و نمایندگان سرویس های هاست می باشد. ساخت ایمیل – ساخت دیتابیس -ساختن Cronjobs – ساخت FTP – عملیات مدیریت دامنه ها و زیردامنه ها – مدیریت فایل ها و بسیاری دیگر از امکانات ، ویژگی هایی است که توسط این کنترل پنل به کاربران نهایی ارائه می شود. همه این امکانات توسط رابط گرافیکی زیبا و بروز ارائه می شود.

پیش نیاز های نصب Cpanel :

برای نصب کنترل پنل سی پنل برخی موارد مورد نیاز می باشند ، شامل :

۱٫ یک سرور مجازی یا سرور اختصاصی یا سرور ابری خام (قبلا کنترل پنلی بر روی آن نصب نشده باشد) که دارای سیستم عامل ترجیحا centos 6 یا ۷ باشد.
۲٫ اتصال یک IP اختصاصی بصورت static بر روی سرور – سی پنل بر روی سرورهایی که از DHCP یا NAT استفاده می کنند قابل استفاده نخواهد بود.
۳٫ حداقل ۱ گیگابایت رم – البته مقدار توصیه شده ۲ گیگ رم می باشد.
۴٫ حداقل ۲۰ گیگ فضا هارد – و البته فضای توصیه شده ۴۰ گیگ است.
۵٫ دسترسی به کاربر root

نکته :

الف) در صورت نصب سی پنل بر روی سرور ، امکان حذف آن وجود ندارد و به عبارتی گزینه uninstaller برای این پنل موجود نیست، برای حذف سی پنل لازم است سیستم عامل مجددا از ابتدا نصب شود.

ب) سیستم یک نرم افزار پولی می باشد و نیاز به لایسنس دارد ، البته امکان استفاده از لایسنس آزمایشی ۱۵ روزه وجود دارد که بعد از نصب به طور خودکار فعال میشود.

 

مراحل نصب کنترل پنل Cpanel – چگونه سی پنل نصب کنیم ؟

قدم اول : نصب Perl :

    yum -y install perl

قدم دوم : تنظیم hostname سرور :

    hostname vps.mydomain.com

 

قدم سوم :اجرای دستور نهایی

cd /home && curl -o latest -L https://securedownloads.cpanel.net/latest && sh latest

اگر همه چیز بدرستی انجام شده باشد ، مراحل نصب اغاز خواهد شد ، فرایند نصب بسته به قدرت سخت افزاری سرور از ۴۵ دقیقه تا ۹۰ دقیقه زمان خواهد برد.

 

بعد از اتمام نصب ، می توانید با آدرس IP سرور یا Hostname خود وارد سرور شوید :

https://your-server-ip:2087

نام کاربری مدیر سرور root و پسورد نیز همان پسورد root سرور می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *