VPS بهتر است یا هاست اشتراکی ؟

در این نوشته قصد داریم در مورد اینکه برای میزبانی سایت  سرور مجازی را انتخاب کنید یا هاست اشتراکی اطلسرورراهنمایی هایی را ارائه نماییم.

یکی از سوالات متداول بسیاری از کاربران این است که هاست اشتراکی (پربازدید) بهتر است یا سرور مجازی ؟ و البته جواب این پرسش به راحتی ممکن نیست ، چرا که بسته به عوامل زیادی دارد و حتی بین سرویس دهندگان هم متفاوت می باشد.

اما برای توضیح بیشتر باید در مقدمه توضیحاتی در مورد اشتراک منابع در هاست اشتراکی و سرور مجازی ارائه کنیم.

اشتراک منابع در هاست :

در هاست اشتراکی ، بر روی یک سرور نرم افزار های ارائه خدمات میزبانی بر روی سرور اصلی نصب میشوند و سپس این سرور آماده میزبانی سایت های کاربران خواهد بود. بسته به سیاست شرکت ها و قیمت پکیج های ارائه شده شرکت میزبانی هر کاربر سهم مشخصی از منابع پردازشی را اعم از CPU و RAM در اختیار خواهد داشت. در این نوع میزبانی نرم افزاری وب سرور و دیتابیس سرور به طور اشتراکی به مجموعه ای از کاربران که گاها تا چندصد و یا چندهزار کاربر (بسته به قدرت سرور و سیاست کاری شرکت ها) می رسند خدمات رسانی می کنند. و همان طور که گفته شد هر کاربر بسته هزینه ای که پرداخت می کند ، سهم مشخصی از منابع را دریافت می کند. (سیستم ابری)

اشتراک منابع در سرور های مجازی VPS ها و VDS ها :

در سرور های مجازی ، هر سرور توسط نرم افزار های مجازی ساز به مجموعه های کوچکتری تبدیل میشوند که اصطلاحا به انها ماشین های مجازی یا سرور های مجازی گفته میشود ، این سرورهای مجازی از جهت محیط کاربری همانند سرور اختصاصی کاملا مستقل هستند و کاربر دسترسی کامل به مدیریت بالادستی سرور یا root و یا adminstrator را دارد و می تواند سیستم عامل دلخواه خود را نصب کرده و همچنین نرم افزارهای مورد نیاز خود را نصب کند. به عبارتی کاربر سرور مجازی از بسیاری از جهات دارای استقلال است ؛ تمام نرم افزار ها نظیر وب سرور و میل سرور و دیتابیس سرور و … کاملا به طور مستقل خواهد بود.
اما از جهت منابع پردازشی نظیر RAM و CPU , HDD دارای محدودیت بوده و بسته به هزینه پرداختی و سیاست شرکت میزبان به مقدار مشخصی از این منابع دسترسی خواهد داشت. به عنوان مثال سرور مجازی با ۱ CPU core و ۱ گیگ رم .

خوب تا الان مقدمه ای از سرور مجازی و هاست اشتراکی را مرور کردیم ، اما طبق توضیحات ارائه شده چند نکته قابل ذکر است :

۱) در هاست اشتراکی ، به دلیل اینکه همواره تعداد زیادی از کاربران در نرم افزار های سرور و منابع آن با هم مشترک هستند ، در صورت بروز مشکل در یکی از نرم افزار ها همه کاربران تحت تاثیر قرار دارند ، به عبارتی اگر دیتابیس سرور با مشکل روبرو شود ، وب سایت تمام مشترکین با خطای دیتابیس روبرو خواهد شد.
یا اگر سایت یکی از مشترکین تحت حملات سایبری قرار بگیرد تا زمان حل مشکل ، وب سایت بقیه کاربران نیز با مشکل مواجه خواهد شد.
اما در سرور مجازی اینطور نیست و تقریبا هر کاربر دارای منابع و نرم افزار های مستقل است و خراب شدن دیتابیس سرور کاربری ، برای کاربران دیگر مشکل ساز نخواهد بود. (از بعد نرم افزاری مستقل است)

۲) اما از طرفی در سرور مجازی مدیریت و نگهداری و مانیتورینگ سرور به عهده کاربر خواهد بود و یا اگر شرکت ها یا افرادی بخواهند عملیات مدیریت سرور را به عهده بگیرند ، این عملیات مشمول هزینه خواهد بود. علاوه بر آن در سرور های اشتراکی بسیاری از نرم افزار ها غیررایگان نظیر انتی ویروس ها ، لایت اسپید و بک آپ و … برای سرور خریداری شده که موجب بالاتر رفتن کیفیت لود وب سایت ها می شود در حالی که در سرور مجازی هزینه خرید این موارد به هزینه سرور مجازی اضافه خواهد شد. و برای بسیاری از کاربران تهیه آنها ممکن نیست.

به عنوان مثال : ما بر روی سرورهای خود سی پنل + لایت اسپید + بک آپ ماشین زمان + آنتی شل + فایروال امنیتی و … را نصب داریم. که هزینه تامین این موارد برای یک سرور مجازی حداقل ماهانه ۲۰۰ هزارتومان خواهد بود. بنابراین برای بسیاری از کاربران تهیه موارد فوق امکان پذیر نیست. به عبارتی در هاست اشتراکی کاربران از امکاناتی بهره مند خواهند شد که در صورت استفاده از سرور مجازی نهیه انها نیازمند صرف هزینه های بسیار بالایی است.

به طور مطلق نمی توان گفت که سرورمجازی برتری کامل نسبت به هاست اشتراکی دارد (به جز در سایت های پربازدید و با مصرف بالا یا سایت هایی که درامد بالایی دارند) ، بلکه هر کدام دارای مزایا و معایب مربوط به خود است. با ارائه هاست پربازدید توسط شرکت ها در چند سال اخیر ؛ بسیاری از کاربران بر روی هاست اشتراکی می توانند از منابع بسیار بالایی بهرمند شوند.

به عنوان مثال هاست پربازدید پردیس هاستینگ :

در هاست پربازدید ارائه شده توسط پردیس هاستینگ ؛ هر کاربر با هزینه بسیار مناسب علاوه بر داشتن امکانات سروری مناسب – از سرور با کیفیت تا بک آپ و … – دارای منابعی بسیار بیشتر از سرور مجازی خواهد بود. ۳۵۰۰ مگابایت رم + ۲ هسته پردازنده فقط برای php و mysql
در حالی که در سرور مجازی فقط ۱ گیگ (حداقل) برای نصب سیستم عامل و کنترل پنل نیاز خواهید داشت.

همانطور که مشاهده میشود ، با در نظرگرفتن مزایا و معایب هاست و سرور اشتراکی می توان گفت هاست اشتراکی اعم از معمولی و پربازدید اگر از شرکت های معتبر خریداری شود بسیار به صرفه تر و اقتصادی تر بوده و جوابگوی نیاز بسیاری از کاربران خواهد بود. از منظر آپتایم هم اگرچه گفتیم به دلیل اشتراکی بودن سرور و نرم افزار ها میان تعداد زیادی از کاربران ، با بروز مشکل در نرم افزاری همه مشترکین دچار مشکل خواهند داشت ، اما باید گفت اولا در سرورهای مجازی هم به دلیل کم بودن منابع اصلی معمولا با کوچکترین فشاری که ناشی از بازدید و یا عملکرد اسکریپت کاربران باشد ، عملکرد سرور دچار اختلال خواهد شد. و ثانیا بسیار دیده شده که کاربران به دلیل ناآشنا بودن به امور سرور دچار مشکلات و قطعی های بیشتری می شوند.

هاست اشتراکی برای چه کاربرانی مناسب است ؟

هاست اشتراکی برای کاربران با شرایط زیر مناسب تر است :

۱) سایت های نوپا و با بازدید کم تا متوسط

۲) سایت های شخصی و شرکتی

۳) سایت های بازدید بالا اما کم مصرف و بهینه شده

۴) کاربرانی که در تهیه بودجه برای سی پنل دارای محدودیت مالی هستند.

سرور مجازی برای چه کاربرانی مناسب است ؟

سرور مجازی برای کاربران با شرایط زیر مناسب تر است :

۱) به منابع زیاد و اختصاصی نیاز داشته باشند و صرف هزینه برایشان مهم نباشد.

۲) کاربرانی که حتما نیاز به محیط مستقل برای نصب نرم افزارهایشان دارند.

۳) کاربرانی که زیاد تحت حملات سایبری قرار می گیرند.

۴) کاربران که سایت تجاری دارند و درامد خوبی از طریق سایت دارند نیز بهتر است از سرور های مجازی پرقدرت استفاده کنند.

چند نکته در مورد سرور های مجازی :

۱) در خرید سرور مجازی از شرکت های معتبر خرید کنید.

۲) در خرید سرور مجازی به این نکته دقت کنید منابع شما تا حد امکان اختصاصی باشند ، سرورهای ارزان قیمت به دلیل ساخته شدن تعداد زیادی ماشین مجازی بر روی سرور اصلی دارای مشکلات زیاد نظیر سوختن هارد ، افت سرعت و … را خواهند داشت.

۳) تهیه بک آپ و بسیاری از اقدامات مدیریت به عهده شماست و شرکت ها در صورت انجام این موارد ، هزینه مدیریت دریافت خواهند کرد.

هاست پربازدید ؟

بسته به نوع مجازی ساز مورد استفاده در مجازی سازی سرور ها ، برخی از سرور ها هم به طور ۱۰۰ درصدی دارای منابع اختصاصی نیستند ، به عنوان مثال برخی از مجازی ساز ها منابع را به هر کاربر اختصاص می دهند ولی آن را از مجموع کل منابع کسر نمی کنند. در این صورت می توان با چنین نرم افزار هایی بر روی یک سروری که دارای ۳۲ گیگ رم می باشد به عنوان مثال ۴۰ عدد ماشین مجازی با رم ۱ گیگ ایجاد کرد. به این دلیل که بخشی از کاربران از تمام رم استفاده نمی کنند و این رم برای کاربر دیگری استفاده خواهد شد.

اما در VDS یا سرور مجازی اختصاصی علاوه بر اینکه رم اختصاصی بوده ، در بسیاری از موارد CPU هم به طور اختصاصی به کاربر تعلق می گیرد . البته این سرویس ها دارای هزینه بیشتر و کیفیت بالاتری هستند.