راهنمای خرید هاست و انتخاب میزبان مناسب

برای راه اندازی هر سایتی ۴ گام لازم است ، گام اول : انتخاب دامنه گام دوم خرید هاست و گام سوم راه اندازی سیستم مدیریت محتوا ماننخرید هاست و … و گام چهارم تولید محتوا . برای خرید هاست لازم است سرویس میزبانی اعم از هاست اشتراکی ، سرور مجازی و سرور اختصاصی از طریق شرکت های میزبانی هاست اقدام به خرید فضای میزبانی نماییم. خوشبختانه یا متاسفانه در چند سال اخیر بسیاری از افراد و شرکت ها وارد حوزه میزبانی وسرورند. اما انتخاب یک هاست خوب از میان صدها شرکت میزبانی نیاز به فرایندی دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

هدف ما از نگارش این مقاله سوق دادن شما به خرید از ما نیست ، در میان شرکت های هاستینگ در ایران بسیاری از انها دارای کیفیت و خدمات خوب هستند ، اما برای خرید هاست لازم است ۳ فاکتور را مدنظر قرار دهید :

۱) کیفیت خدمات و اعتبار شرکت میزبانی ۲) در نظرگرفتن بودجه خود با هزینه های ارائه شده ۳) آیا شرکت خواسته های شما را تامین می کند ؟ (انطباق نیازها با خدمت ارائه شده)

چگونه شرکت ارائه دهنده هاست خوب پیدا کنیم ؟

قدم اول برای انتخاب هاست خوب انتخاب شرکت های مناسب برای میزبانی سایت شماست. هرگز دنبال بهترین هاست نباشید ! بهترین وجود ندارد در هر حوزه ای که مربوط به بشر است بهترین وجود ندارد ، به نظر شما بنز بهتر است یا BMW ؟ مسلما هر دو ! این مشتری است که باید بر اساس نیاز و بودجه خود تصمیم گیری کنید .
در حوزه خدمات میزبانی هم همینطور است شرکت های خوب بسیاری در ایران مشغول به فعالیت هستند و لزوما یک سرویس دهنده بهترین نیست. در واقع بعد از اینکه چند شرکت را انتخاب کردید باید با در نظرگرفتن بودجه و امکانات مورد نیاز هاست خود را انتخاب کنید.

توجه کنید ؛ شرکت هایی که مشتریان زیاد دارند لزوما بهترین نیستند ، زیرا اغلب این شرکت ها با صرف هزینه های کلان اقدام به بازاریابی و تبلیغ کرده اند و توانسته اند مشتریان زیادی را به خود جذب نمایند. زیرا تبلیغات نقش بسیار زیادی در جذب مشتری در هر حوزه ای را دارد. البته مقصود ما این نیست شرکت های بزرگ خوب نیستند ، بلکه مقصود دقیقا ذکر این نکته است که تعداد زیاد مشتریان صرفا دلیل کیفیت نیست.

بدنیست بدانید بسیاری از این شرکت ها بر روی سرورها تعداد بسیار بسیار زیادی سایت میزبانی می کنند که خود این موجب بروز مشکلات فنی در برخی زمان ها خواهد شد که البته بررسی آن در این مجال نیست. اما بهرحال برای پیدا کردن یک میزبان مناسب می توان فاکتورهای زیر را در نظر گرفت.

 

۱) تجربه و سابقه کاری

توضیح این فاکتور نیاز به توضیحات خاصی ندارد ، هر شخص عاقلی همیشه برای مشورت یا انجام کارها اولویتش استفاده از تجربه افراد با تجربه است. اگر شخصی بیمار شود اولویت مراجعه به پزشک با تجربه است. البته پزشکان تازه کار با مهارت هم کم نیستند اما تجربه یعنی کمتر اشتباه کردن ، انتخاب راه درست با ریسک کم.

شرکت های میزبانی با تجربه نیز از این قواعد مستثنی نیستند ، تجربه بیشتر یعنی کار کردن با مشتریان بیشتر ، دانستن نیازهای آنان ، اشتباهات کمتر ، فهمیدن نیاز کاربران و بسیاری از ویژگی های دیگر . تجربه طولانی بخصوص در ایران یک مزیت برجسته است زیرا کار کردن و حضور مداوم در فضای کسب و کار ایران بقدری دشوار است که وقی شرکتی دارای این سابقه باشد یعنی عملکرد قابل قبولی داشته است که توانسته در فضای کسب و کار ایران سال ها حضور داشته باشد.

 

۲) آپتایم مناسب و بالا

دومین فاکتور مهم برای خرید هاست مناسب ، انتخاب میزبانی است که سرویس های میزبانی که ارائه می دهند دارای آپتایم مناسب باشد. برای اینکه درباره اپتایم بیشتر بدانید مقاله آموزشی “همه چیز درباره آپتایم” را مطالعه بفرمایید. سرویسی که دارای دانتایم بیش از حد باشد ، سرویس مناسب برای میزبانی نمی باشد. البته رسیدن به اپتایم ۱۰۰ درصدی بر روی هاست اشتراکی در یک بازه دراز مدت امکان پذیر نیست. زیرا سرویس ها و نرم افزار های نصب شده بر روی سرور همواره نیاز به بروز رسانی دارند. آن چیزی که در صنعت میزبانی به عنوان آپتایم شاخته می شود زمان آن لاین بودن سرور سرویس دهنده است نه درست کار کردن همه نرم افزار ها .

در این تعریف برای رسیدن به آپتایم حداکثری نیازمند انتخاب سخت افزار با کیفیت بالا می باشد. زیرا سخت افزار های ضعیف دچار خرابی شده و موجب خاموشی سرور و Downtime طولانی خواهد شد. مهمترین ابزاری که با آن می توان آپتایم یک سرویس دهنده را بررسی کرد ، گزارشات رسمی اپتایم شرکت های مانیتورینگ نظیر Pingdom می باشد. شرکت های هاستینگ می توانند گزارش آپتایم سرور های خود را برای کاربران ارائه دهند. مثلا گزارش آپتایم پردیس هاستینگ

 

۳) بالا بودن کیفیت سرویس ارائه شده

اینکه یک سرور دارای آپتایم بالا باشد به تنهایی کافی نیست ، همان طور که گفته شد طبق تعریف ارائه شده در صنعت میزبانی آپتایم آن لاین بودن سرور است . اما برای انتخاب هاستینگ مناسب باید سایت در بالای ۹۰ درصد اوقات با سرعت و کیفیت مناسب برای بازدیدکنندگان قابل دسترس باشد. دقیقا این فاکتور یکی از مواردی است که یک میزبان خوب را مشخص می کند. یک هاست خوب باید در ۹۰ درصد اوقات سایت ها را با سرعت مناسب لود نماید. اشکالات و خطاهای نرم افزاری تا حد زیادی ناچیز باشند. به طور مثال سروری که در همه اوقات کند باشد و سایت به کندی لود شود و خطاهای دیتابیس و … به دفعات در طول شبانه روز مشاهده شود ، سرویس مناسبی نخواهد بود.

اینگونه خطاها اگر به دفعات دیده شوند ، نشان دهنده میزبانی تعداد زیادی کاربر بر روی سرور و در نتیجه اورلود شدن سرور هستند ، این مشکلات یکی از مشکلات متداول هاست های ارزن قیمت می باشند. (قیمت های غیرمنطقی) زیرا شرکت های میزبانی برای جبران کاهش هزینه ها تعداد زیادی از کاربران را بر روی یک سرور میزبانی می کنند.

البته توجه داشته باشید در هاست اشتراکی همواره این افت سرعت یا برخی خطا گهگاه رخ خواهند داد ، به دلایل فنی و … و یا حتی اورلود شدن لحظه ای سرور ، اما مهم اینجاست که اولا این موارد نباید بیش از ۱۰ درصد از تایم سرویس دهی را شامل شود و ثانیا باید میزبان معتبر سریعا نسبت به رفع کامل مشکل اقدام نماید. اینکه چنین مواردی در طی روزها و هفته ها به طور مداوم رخ دهد قابل قبول نیست.

 

۴) بکاپ گیری دقیق و مستمر و مطمئن

برعکس ان چه برخی شرکت های میزبانی تصور می کنند ، بکاپ گیری از سرویس های هاست اشتراکی یکی از وظایف مهم شرکت ها است ، اما صحت و کارکردن بکاپ چیزی نیست که شرکت ها قانونا بتوانند آن را تضمین کنند. بین تضمین صحت بکاپ با نداشتن بکاپ تفاوت است. از طرفی حداقل عرف بکاپ گیری ، تهیه بکاپ به طور هفتگی است. البته نرم افزارهایی هستند که قابلیت تهیه بکاپ های روزانه و ساعتی را ارائه می دهند . هرچه بکاپ گیری منظم تر و دقیق تر باشد کیفیت کار شرکت میزبان در سطح بالاتری قرار دارد. البته فراموش نکنید به بکاپ میزبان خود اکتفا نکنید و هر چند ماه یکبار حداقل خودتان نسبت به تهیه بکاپ اقدام نمایید.

 

۵) اختصاص منابع کافی به هر هاست

برخی شرکت های میزبانی برای کاهش قیمت سرویس خود و ارزان سازی هاست خود منابع کمی از CPU و RAM و … به هاست اختصاص می دهند و به عبارتی محدودیت های زیادی بر روی هاست اعمال می کنند ، به طوری که سایت با کوچکترین افزایش بازدیدی کند شده و نمودار های نشان دهنده مصرف منابع همگی پر می شوند. این روش ارزان سازی بسیار ناجوانمردانه و فریبکارانه است. زیرا اولا به روش غیرمسئولانه با شرکت های دیگر رقابت می شود و ثانیا کاربرانی که اطلاعات چندانی در حوزه های فنی ندارند فقط با در نظر گرفتن قیمت پایین تر اقدام به خرید می کنند. متاسفانه باید بگوییم این روش در بین چند شرکت معروف و بزرگ داخلی سالهاست متداول است.

تفکری که پشت این نحوه قیمت گذاری است ، این است که کاربرانی که منابع بیشتری لازم دارند به پلان هایی از هاست راهنمایی می شوند که دارای هزینه های بالاتری نسبت به شرکت های دیگر است. در حالی که همین کاربران متوسط با هزینه متوسط می توانند سایت خود را بدون مشکل میزبانی کنند.

فرض کنید کاربری به واسطه قیمت ۴۵۰۰۰ تومانی سایت خود را به یک هاست انتقال دهد ، بعد از مدتی به دلیل افزایش بازدید ، و کمبود منابع تخصیص داده شده کاربر ناچار میشود سرویس خود را به هاست دیگری با اسم متفاوت و با هزینه بسیار بیشتر ارتقا دهد. مثلا ۲۰۰۰۰۰ تومان … در حالی که به عنوان مثال همین سرویس از ابتدا با قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ در بسیاری از شرکت های معتبر و غیرفریبکار در دسترس بود.

بنابراین توجه کنید ، در همه شرکت های میزبانی در دنیا ، آن چیزی که ارزان تر است حتما دارای منابع کمتری می باشد و خوب است در هنگام مقایسه بین شرکت ها ، میزان منابع اختصاص داده شده به هر هاست نیز با هم مقایسه شود.

 

۶) کیفیت پشتیبانی و مشتری مداری

یکی از فاکتورهای مهم انتخاب میزبان مناسب داشتن پشتیبانی بروز ؛ همیشه آماده و با دانش و اطلاعات بالا و مشتری مدار است. همه این موارد باید رعایت شوند .
اسیر شعارهای تبلیغاتی نشوید ، سواد و دانش بالا در امور میزبانی بسیار مهم و تاثیر گذار است. زیرا بسیاری از مشکلات ریز درشت در طی مدت سرویس دهی رخ خواهند داد که حل آن جز با تجربه کافی مقدور نخواهد بود. مشتری مداری نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم می باشد ، احترام به شخصیت کاربران ، پرهیز از تبلیغات های فریبنده و تلاش برای ارائه سرویس با کیفیت امری بسیار مهم و تاثیر گذار در حفظ و ارتقا برند شرکت ها می باشد.

3 thoughts to “راهنمای خرید هاست و انتخاب میزبان مناسب”

  1. سلام و عرض ادب.
    یه سوال داشتم از خدمتتون. دلیل تفاوت فاحش بین قیمت هاست های با مشخصات یکسان در دو شرکت مختلف چی میتونه باشه؟
    ممنون.

    1. به طور کلی قیمت هاست در ایران هیچ نظم و ریتم مشخصی ندارد. هیچ قانون مشخصی ندارد. فقط و فقط بسته به سیاست شرکت ها در جذب کاربر هدف دارد. یک شرکتی سیاستش این است که با ارزان فروشی و … یک سری مشتریان رو جذب کند. شرکت دیگه همان سرویس رو با همان مشخصات به جهت تبلیغات و بازار هدف متفاوت با قیمت بالاتر بفروش می رساند. به خصوص چند سال اخیر که شرکت های میزبانی بسیار بسیار زیاد شدند ، بطور که دیده شده شخصی که سوپرمارکت دارد در کنار امور فروش سوپرمارکت کار هاستینگ هم انجام می ده !

نظرات بسته شده اند.