توصیه به کاربران هاست دانلود

این مقاله اولین بار در سال ۱۳۹۲ نگارش شد که متاسفانه بسیاری از کاربران توصیه های ایمنی را نادیده می گیرند که در زمان بروز مشکل چاره ای جز تحمل ضرر و زیان نخواهند داشت. به همین منظور دوباره این مقاله بروز رسانی شده است.

هاست دانلود اصطلاحاً هاست هایی هستند که برای دانلود فایل‌ها نظیر فایل‌های فیلم ، موسیقی ، عکس و که عمدتا دارای حجم بالا هستند پیکربندی شده‌اند ، ذکر چند توصیه برای کاربران هاست دانلود و حتی کاربرانی که سرور یا سرورمجازی دانلود دارند خالی از لطف نیست.

  1. هاست های دانلود به دلیل حجم بالای فایل ، حجم بالای درخواست بر روی سرور ، حجم بالای پهنای باند هارد (IO) و … قابلیت گرفتن بک آپ ندارنسرورآپ گیری از آن‌ها هزینه بردار می‌باشد استفاده از RAID های سخت افزاری نیز دارای هزینه بالا می‌باشد که عمدتا به دلیل هزینه بالا از سوی کاربران استفاده نمی شود. با این حال هارد هایی که به منظور دانلود استفاده می‌شوند تحت Stress (فشار) زیادی هستند و احتمال خرابی و failed شدن آن‌ها بسیار زیادمی باشد. (در مقایسه با هارد هایی که به عنوان سرویس های عادی استفاده قرار می گیرند) این ریسک خرابی هارد در دیتاسنترهای ارزان‌قیمت مثل Hetzener که از سخت‌افزار های ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر می باشد. بنابراین امکان از دست رفتن اطلاعات ، آنهم اطلاعات در حجم های بالا بسیار متصور هست. بنابراین با توجه به ریسک بالای خرابی و عدم بک اپ گیری شرکت ها از سرویس های هاست دانلود ، اکیدا توصیه می‌شود در صورتی که مشکل مالی ندارید حتماً نسبت به تهیه هاست بک آپ یا سرور مجازی برای بک آپ گیری را در اولویت قرار دهید.

    در صورتی که با محدودیت بودجه مواجه هستید حتماً از اطلاعات خود بر روی سیستم شخصی خود کپی داشته باشید تا در زمان بروز مشکل امکان بارگذاری مجدد فایل‌ها را داشته باشید.

  2. کاربرانی که برای فایل‌های دانلودی خود از سرور اختصاصی  استفاده می‌کنند ، بک آپ را بر روی همان سرور قرار ندهند و حداقل با تقسیم سرور خود به دو سرور مجازی فایل‌های بک آپ خود را بر روی هارد مجزا قرار دهند. توجه کنید بهرحال بهتر است بک اپ بر روی همان سرور و حتی همان دیتاسنتر قرار نگیرد.

  3. تحت هیچ شرایطی برای فایل‌های حجیم مثل سرویس های دانلود به RAID های نرم افزاری دلخوش نباشید (مثل آنچه در Hetzener ارائه می شود.) ریکاوری کردن این نوع raid ها در زمان بروز مشکل ممکن هست پیچیده و زمان بر و حتی موجب صرف هزینه شود . ارزان ترین راه استفاده از هارد مجزا می باشد.

  4. از هر روشی استفاده می‌کنید حتماً موضوع داشتن بک اپ را فراموش نکنید.

با رعایت این نکات ساده مراقب زحمات خود باشید.