اگر استارت آپ دارید ، هاست خوب بخرید !

کسب و کارهای جدید اینترنتی در ایران در حال حاضر هنوز ظرفیت پذیرش ایده های بکر را دارد و ایده های بسیاری نیز در این زمینه وجود دارد که هنوز به آپ پرداخته نشده است ولی با این حال در بعضی از موضوعات اشباع استارت آپ ها رخ داده و اگر توانند تمایز ایجاد کنند قطعا محکوم به شکست خواهند بود.

قطعا شما نیز اخیرا در بسیاری از رسانه ها کلمه “استارت آپ” را شنیده اید و شاید هم کمی جلوتر رفته اید و نیاز به راه اندازی یک استارت آپ را در خود احساس کرده اید ! البته بماند که باید بررسی شود چرا هر موجی از هر نوع کسب و کار یا ایده ای در ایران با استقبال هر فرد بی دانش و با دانش و مستعد و بی استعدادی قرار میگیرد ، اما بعضا در این کسب و کارها و ایده ها اشتباهاتی رخ میدهد که از جمله بدیهی هاتی است که هر مدیری باید بداند ولی انگار دلایل مختلفی از جمله عجله ، بی دانشی یا …. قادر به رفع این مشکلات نیستند و همین بدیهی هات و رفع نکردنشان عاملی برای شکست کسب و کارها و ایده های جدید می شوند.

استارت آپ ها نیز از این قاعده جدا نیستند. در این موجی که در یک سال اخیر در کشور راه افتاده و هر کسی خود را صاحب ایده چندین استارت آپ می بیند و اتفاقا همه این ایده ها روزی ملیاردی می شوند و کسی نیست که متوجه این ایده باشد. اما همین افراد حاضر نیستند که مقدمات بدیهی راه اندازی استارت آپ ها را رعایت کنند و کم کاری عجیبی در این زمینه انجام میدهند که طبیعتا دچار شکست می شوند.

یکی از بدیهیات در زمینه راه اندازی استارت آپ ها دقت نظر در انتخاب هاست یا سرور مناسب برای راه اندازی این کسب و کارهای نوپا می باشد. هاست خوب اشتراکی برای ابتدای کار و در ادامه استفاده از سرورهای مجازی یا اختصاصی یکی از مواردی است که هر چقدر ، بخش های دیگر قوی و قدرتمند باشند می تواند در صورت ضعیف بودنشان ، عامل بی بدیلی در شکست کسب و کار باشد.
بیایید با یک مثال واقعی توضیح بدهیم تا شاید اهمیت این موضوع بیش از قبل مشخص شود. شما یک کسب و کار جدید در زمینه خدمات بیمه ای ، خدمات مسافربری یا خدمات غذا و…. را در نظر بگیرید. در این کسب و کار تبلیغات به خوبی انجام می شود. کارکنان برای کسب و کار دل می سوزانند و گرافیک و نرم افزار این استارت آپ به خوبی عمل می کنند. مشتریان زیادی وجود دارند که منتظر ارائه این ابزار جدید هستند و با توجه به تحقیقات بازاریابی صورت گرفته ، این کسب و کار با اقبال خوبی روبرو می شود .

روز افتتاحیه قرا می رسد و همه منتظر رونمایی از این سرویس هستند و سرویس جدید رونمایی می شود ولی با مراجعه چند ده نفر سرویس به طور کلی مختل شده و از دسترس خارج می شود. این اتفاق از آنجایی نشات می گیرد که مدیر این کسب و کار جدید به مهم ترین بخش کار خود یعنی انتخاب هاست خوب و حرفه ای کوتاهی کرده و صرفا برای کم کردن هزینه ها از یک سرویس دهنده تازه کار که شاید با یک نمایندگی هاست لینوکس ساده کارش را شروع کرده است معامله کرده و حالا در روزی که چند ده میلیون سرمایه منتظر بازدهی بودند ، همه چیز برای یک صرفه جویی نا مناسب نابود شده است !

انتخاب یک سرویس دهنده هاست خوب و مناسب برای میزبانی سایت و سرویس های مربوط به کسب و کارهای نوپای اینترنتی جدید ، یک اصلی است که نباید مدیران این کسب و کارها فراموش کنند.