عوامل موثر بر سرعت لود وب سایت (توصیه شده)

یکی از مهمترین دغدغه کاربران در انتخاب هاست و یکی از وسواس های هر وب مستری سرعت لود سایت است ، به طوری که شاید به منظور بهتر شدن سرعت لود یک وب مستر هزینه های زیادی متحمل خواهد شد و یا میزبان های زیادی رو عوض خواهد کرد. از طرفی یکی از معیار های یک هاست خوب همین سرعت لود سایت های میزبانی شده هستند.

امروز تصمیم گرفتم حاصل تجربه خودمون در ارتباط با این موضوع و توضیحاتی که سایت Gtmetrix در این باره دادند رو با هم ادغام کرده و طی یم مطلب مشروع در وبلاگ درج کنیم. امیدواریم کاربران عزیز این مطلب رو با دقت بخونند تا از اشتباهات احتمالی و هزینه ها و مشکلات بی مورد دور شده و فقط آن چیزی که صحیح است رو ملاک عمل قرار بدند.

مراحل لود شدن یک سایت به طور خلاصه :

 

وقتی آدرس سایتی را در مرورگر می زنید اول آدرس سایت در سرور های DNS شرکت سرویس دهنده اینترنت سرچ شده و سپس با دریافت اطلاعات مربوط به DNS سایت از روی سرور های جهانی مشخص می شود که سایت با آدرس مثلا : www.pardishosting.net بر روی چه IP میزبانی می شود و سپس یک درخواست از مرورگر به این IP ارسال می شود. این IP در حقیقت IP وب سرور است و درخواست از مرورگر به سرور سایت و سپس به وب سرور ارسال می شود.
وب سرور آدرس را لود کرده و با استفاده از زبان PHP اسکریپت اجرا می شود. (در مثال فوق) اسکریپت هم برای اجرای خود تعدادی درخواست به سرور دیتابیس ارسال کرده و نتیجه آنها را دریافت می کند و سپس همه اینها با هم ترکیب شده و وب سایت به زبان HTML به همراه تصاویر و دیگر فایل ها به سمت مرورگر کاربر ارسال می شوند.

تصویر زیر که از سایت Gtmetrix گرفته شده این توضیحات را مشخص می نماید.

خوب ! پس با این تفاسیر می توان با قاطعیت گفت که موارد زیر در سرعت لود یک سایت نقش ایفا می کنند :

۱) قدرت سروری که سایت در آن میزبانی می شود.
۲) مکان سروری که سایت در آن قرار دارد.
۳) تنظیمات صحیح نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور ؛ مثلا : mysql ، litespeed و …۴) کیفیت و بهینه بودن کد های وب سایت
۵) سرعت اینترنت بین کاربر و سرور
۶) کیفیت سیستمی که کاربر از طریق آن سایت را لود می کند.
۷) مرورگر

هر یک از موارد بالا خود نیازمند توضیحات بیشتر و دارای جزییات کامل تری هستند ، اما به تجربه ما مهمترین موارد در بهتر اجرا شدن وب سایت موارد زیر است :

۱) کیفیت سرور از نظر قدرت و از نظر منابع اختصاص داده شده به کاربر
۲) کانفیگ صحیح وب سرور ، و دیتابیس سرور mysql

بد نیست بدانید هر چه درخواست های ارسالی به دیتابیس (mysql database query) سریعتر اجرا شوند ، سرعت لود وب سایت بیشتر خواهد بود.
و به عبارت دیگر کیفیت اجرای درخواست های ارسال شده به دیتابیس سرور نشاندهنده کیفیت سرور هم از نظر قدرت و هم از نظر تنظیمات خوب خواهد بود.

بنابراین اگر سرعت سایت شما مناسب نیست :

۱) اول کد های سایت خود را بررسی کرده و بهینه کنید.
۲) از روش های کشینگ Cashing استفاده کنید ، کش باعث درخواست های کمتر بین وب سرور و دیتابیس سرور خواهد شد و سرعت لود تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.
۱) کیفیت سرور خود را بررسی کنید ، اگر سروری که بر روی آن میزبانی می شوید شلوغ نیست ، حتما مشکل افت سرعت خود را با میزبان خود در میان بگذارید.

 

اما توضیحات مشروح تر نکات بالا :

۱) قدرت سرور میزبانی شده :

یک سرور هر چه قدرت بیشتری در پردازش اطلاعات داشته باشد مسلما کیفیت بهتری را در اجرای برنامه ها و درخواست اعم از پردازش درخواست های دیتابیس و وب سرور را خواهد داشت. اما از طرفی منابع سرور یا قدرت سرور ارتباط مستقیمی با قیمت سرور دارند و بنابراین شرکت های میزبانی مقدار کمی از منابع را به هر کاربر اختصاص می دهند و اگر شما منابع بیشتری بخواهید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

هر انداره یک سرور تعداد هسته های CPU بیشتر  ، RAM بیشتر و هاردهای با کیفیت تری داشته باشد گران تر است ، بنابراین شرکت های که سرویس ارزان ارائه می دهند هزینه های خود را از طریق میزبانی تعداد زیاد کاربر بر روی سرور جبران می کنند. این مورد هم برای سرویس دهندگان هاست و میزبانی صادق است و هم برای سرورهای مجازی ، هم در ایران و هم در همه جای دنیا

بهترین راه تشخیص اینکه آیا یک سرور به اندازه بارگذاری شده است ، چک کردن لود سرور در ساعت مختلف روز است . البته روش های دیگری هم هستند که بعدا به آن ها می پردازیم. اما مشخصا هر چه بهتر اجرا شدن درخواست های دیتابیس سرور به منزله کیفیت سرور خواهد بود.

۲) مکان سرور :

هرچه مکان فیزیکی سرور به بازدیدکنندگان نزدیک تر باشد ، سایت با سرعت بهتری لود خواهد شد. البته توجه داشته باشید علرغم تبلیغات هایی که در این مورد می شود ، میزان اثرگذاری این فاکتور در حد ۲۰ تا ۳۰ درصد خواهد بود. به عبارت دیگر میزان اثر گذاری این مورد بسیار کمتر از مورد اول (قدرت سرور است.)

همانطوز که حتما خیلی از وب مستران مطلع هستند بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند سرورهای ایران سرعت لود را ۴ تا ۸ برابر افزایش می دهند و احتمالا دلیل یک چنین نتیجه گیری هم مقایسه ping بین سرورهای خارجی و داخلی است. از اشتباه بودن اصل مقایسه هم چشمپوشی کنیم در انتهای این مطلب خواهید دید که این موضوع صحت ندارد.