چند خط با کاربران ؛ به اعتماد هم احترام بگذاریم !

یکی از مشکلات جامعه ما عدم اعتماد است ، این مشکل بیشتر به دلیل شکست اعتماد به دفعات زیاد رخ می دهد ، وقتی شما به کسی قرض می دهید یا قول و قراری می گذارید و به دفعات و از افراد گوناگون خیانت به اعتماد و امانت را مشاهده می کنید ، کم کم نسبت به همه چیز و همه کس بی اعتماد میشوید. در دراز مدت این بی اعتمادی در جامعه گسترش پیدا کرده و ایجاد بحران می کند.

به عنوان مثال در حالی که بسیاری از دیتاسنتر های خارجی ، اصل را بر اعتماد بر مشتریان خود می گذارند و تسهیلاتی را برای کاربران قرار می دهند ، این اتفاق در دیتاسنتر های ایرانی دیده نمیشود. در ایران برای پرداخت صورتحساب دیتاسنتر هیچ فرجه زمانی وجود ندارد . و در صورت عدم پرداخت بلافاصله سرویس مسدود میشود. یا موارد مشابهی که در تعامل با شرکت های خارجی به وفور دیده میشود و مشابه آن در شرکت های ایرانی دیده نمیشود.

سوء استفاده از تسهیلاتی که شرکت ها برای مشتریان قرار می دند به معنی زرنگی نیست بلکه یک حماقت محض است ، به نظر شما یک شرکت تا کجا به مشتریان اجازه می دهد تا از تسهیلات سواستفاده کنند ؟

با مثالی این موضوع را به پایان می بریم :

۱) در اوایل شروع به کار پردیس هاستینگ ، گارانتی بازگشت بی قید و شرط ما تا ۹۰ روز بود ، اما به دلیل سواستفاده برخی افراد این مدت در طول زمان به ۱۵ روز کاهش پیدا کرد. همین حالا نیز این امکان در مجموعه وجود دارد تا این گارانتی به ۹۰ روز ارتقا پیدا کند اما متاسفانه به دلیل سواستفاده ها تمایلی برای این مهم انجام نمی پذیرد.

۲) مدت زمانی که سرویس یک کاربر به دلیل عدم پرداخت مسدود میشد در ابتدا ۱۴ روز از تاریخ صورتحساب بود ، همچنین در آن زمان دریافت جربمه تاخیر نیز در بین شرکت های هاستینگ متداول بود که ما در پردیس این مورد را نیز نداشتیم. اما باز به دلیل اینکه این تسهیلات موجبات سواستفاده برخی کاربران شد از قوانین حذف شد.

۳) موارد زیادی وجود داشت که کاربر به دلیل عدم توان در پرداخت صورتحساب ، از ما درخواست فرجه بیشتر می نمود و در همه موارد مورد پذیرش قرار می گرفت ، اما بخش اعظم این موارد نسبت به انتقال اقدام هاست می نمودند.

۴) از همه مهتر اینکه بسیاری از کاربران سایت های مهم خود را در شرکت های معروف میزبانی می کنند و سایت های پرمصرف خود را به پردیس انتقال می دهند ، سایت ها ناپایدار که مصرف منابع بالایی دارند . که در این مورد هم تصمیم اخیر این است که سایت های ناپایدار کننده سرور را بلافاصله مسدود کنیم.

اگرچه این رفتار های خارج از چهارچوب توسط ۲۰ درصد کاربران رخ داده ؛ اما موجب تغییر رویه و عدم اعتماد نسبت به بخش بزرگی از کاربران شده است و در مقیاس بزرگ این بی اعتمادی ها در جامعه نیز ریشه دار شده است.

به اعتماد هم احترام بگذاریم ………

سرور